Töömasina kindlustus: hea hind ei taga oodatud kindlustushüvitist

11. juuni 20194 minut(it) lugemist
Töömasina kindlustus hea hind ei taga oodatud kindlustushüvitist (2)

Tänapäeval on traktori, kombaini või mõne muu töömasina hind võrreldav uhkema elumaja või luksusautoga. Masina kõrge hind toob ettevõtjale kaasa suured riskid, sest ka väiksema detaili purunemine tähendab märkimisväärset remondiarvet, rääkimata kulust, kui masin täielikult hävineb. IIZI sõidukikindlustuse tootearendusjuht Kristiina Koitla toob välja töömasina kindlustamise kitsaskohad.

Korraliku kahju võib tekitada ka kivi või känd

Sageli tuleb töö käigus ette õnnetusi, näiteks sõidetakse põllul otsa märkamatuks jäänud kivile või kännule, mis võib aga põhjustada masina silla purunemist. Samuti võivad põllul olevad kivid kaasa tuua traktori niiduki kõverdumist, mis planeeritud põllutöö seisma jätab. „Paraku on juhtumeid töömasinate põlengutest, mis on tihti tingitud mingi takistuse ja masina kokkupõrkel tekkinud sädemest, mis omakorda süütab masina ning toob kaasa drastilised kahjud,“ lisab Kristiina Koitla.
Kahjusid tuleb lisaks põllumasinatele ette ka teistes valdkondades, näiteks tee ehitusel. Tee töödel vajuvad töömasinad sageli kraavi, olgu põhjuseks pehme pinnas või hoopis tähelepanuta jäänud kraaviserv.

Kindlustus tagab minimaalse tööseisaku

„Põllu-, metsatöö,- ehitusmasinate ja muude seadmete soetamisel on oluline osa ka kindlustusvõimaluste leidmisel ja riskide vähendamisel,“ lisab Koitla. Tegemist on hinnalise varaga, mistõttu ei tasuks kindlustada vaid panga nõudmisel, vaid tuleks arvestada ka iseenda reaalsete vajaduste ja ohtudega. Kindlustus tagab kahju korral masina taastamise, et töö jätkuks esimesel võimalusel ning tööseisak oleks minimaalne. „Kõik kahjud ei sõltu alati välistest teguritest, tuleb ette ka masinajuhi oskamatust keerulise tehnika ja automaatsüsteemide juhtimisel,“ nendib IIZI sõidukikindlustuse tootearendusjuht.
Traktori, mille väärtus on umbes 60 000 €, aastane kindlustusmakse on ca 300 €, mis potentsiaalsete kahjusummade kõrval on tagasihoidlik väljaminek. Kui kogenematu juht ei tule toime kombaini gabariitidega, võib väärtusliku masina pealtnäha väike kahju remondiarvel tuhandetesse ulatuda. Näiteks 120 000 € maksva kombaini aastane kindlustusmakse on ca 700 €, hõlmates ka juhtumeid, mis on tingitud inimlikkust hooletusest.

Ainult maksele keskendumine võib hüvitisest ilma jätta

„Sageli on soodsa hinna taga ka rida nõudeid, millele kahjuks tihti tähelepanu ei pöörata. Nii võib aga kahju korral kindlustusselts hüvitist vähendada või hüvitamisest keelduda,“ rõhutab Koitla. Näiteks sageli ei jälgita, missuguseid valvetingimusi tuleks täita masina hoiustamisel töövälisel ajal. Kas kindlustusselts nõuab, et masin oleks paigutatud piirkonda, mis on ühendatud turvafirmaga või kas hoiukoha ümbrus peaks olema täielikult tarastatud? Tuleb ette ka olukordi, mil põllumasinad seisavad küll töövälisel ajal piiratud aiaga alal, kuid tara kõrgus ei ole tingimustele vastav. „Kindlustusseltsid võivad seada ka nõuded aia kõrgusele või üldse mehitatud valve vajalikkusele,“ lisab Kristiina Koitla.
Kui kindlustades arvestad ainult hinda, siis ei pruugi kahju korral kindlustusest abi olla. Jättes kindlustusmakse kõrval esitatud nõuded tähelepanuta, isegi kui oled oma masinale murdvarguse ja vandalismikaitsega kindlustuslepingu sõlminud, võib kindlustusselts kahju tegelikul toimumisel hüvitist vähendada või selle välja maksmisest täielikult keelduda.

Vaatame koos Sinu töömasina kindlustuse üle!