Tormiga murdunud puu või oksad Sinu autol – kas kindlustusest on kasu?

28. aprill 20212 minut(it) lugemist
Tormiga murdunud puu või oksad Sinu autol – kas kindlustusest on kasu

Kuigi teatud ilmastikuolusid on võimalik ette prognoosida ning nendeks valmistuda, siis paraku kõike vältida ei ole võimalik. 2021. aasta algus on meid kostitanud eriti tuuliste ilmadega, mis on kaasa toonud nii murdunud puid kui ka arvestatavad sõidukikahjud. Kas ja kuidas on kindlustusest abi? Nõu annab IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht Triin Kääramees.

Kuuleme tormiteateid viimasel ajal tihti ning lisaks Sinu kodule mõjutab tugev tuul ka maja ees parkivaid autosid. Kuna autosid on palju, siis sageli pargitakse ka kortermajade haljasaladele, kuid lisaks maapiirkondadele leidub ka linnas kohti, kus rohelust on oluliselt enam.

Liikluskindlustusest kasu ei ole

Tugeva tuule tõttu sõidukile kukkunud suured oksad või suisa raske puu tekitavad märkimisväärseid kahjusid. Üldiselt saavad kannatada lisaks katusele panoraamklaas, esi- ja küljeaknad, kapott jne. „Sellised kahjud hüvitatakse kaskokindlustuslepingu alusel ning liikluskindlustusest abi ei ole,“ lisab Kääramees.

Kelle puu Sinu sõidukit kahjustas?

Puude olukorra eest kinnistul vastab omanik ning vanad ja suured puud parkimisplatsi ümbruses võivad ohtu kujutada kellegi varale aga ka inimestele. Seega, võib murdunud puu tekitada probleeme nii auto kui ka puu omanikule. „Kui kasko puudub, siis on võimalus esitada nõue kinnistu omanikule, mis on aga paraku oluliselt keerulisem protsess,“ nendib Kääramees. Näiteks kui kahju põhjustasid väga ekstreemsed ilmastikuolud, nö force majeure olukord või kui arborist on äsja puu terveks ja ohutuks tunnistanud ei pruugi puu omanikule hüvitamiskohustust olla. Kindlustusfirma võib hiljem kahju sisse nõuda ka kinnistu omanikult, kus pahandust tekitanud puu asus.

Kuidas kahjusid ennetada?

Kui on teada, et tuul on tavapärasest tugevam, siis ei maksa puude alla parkida. Loomulikult on ka kinnistu omaniku kohustus puude olukorda ja elujõulisust jälgida ning vajadusel pehkinud ja vanad puud spetsialisti abiga langetada. „Isegi pealtnäha terve ja tugev puu võib ootamatult Sinu sõidukit kahjustada, mistõttu tagab kasko südamerahu,“ lisab IIZI sõiduki-ja masinakindlustuse tootejuht. Sellises olukorras saab kasutada ka teisi kasko eeliseid nagu autoabi või asendusauto kasutamine.

3 meelespead, mida kahju korral teha

  • Esmalt jälgi, et olukord oleks ohutu ning võimalusel piira edasist kahju.
  • Fikseeri juhtum ja esita kahjuteade koos piltidega esimesel võimalusel SIIN või küsi nõu 24/7 telefonil 666 0300.
  • Juhul, kui sõidukiga on ohutu liigelda, siis sõida vastavalt juhistele sõiduki esindusse või remonditöökotta.

Sinu kaskokindlustus on siin!