Ülevaade erinevatest riikidest! Mida arvestada kevadise puhkusereisi planeerimisel?

18. veebruar 20228 minut(it) lugemist
ulevaade erinevatest riikidest mida arvestada kevadise puhkusereisi planeerimisel

Koostöös reisiportaaliga Trip.ee panime kokku praeguse aja kõige olulisema reisiinfo. Millega arvestada, kui plaanid reisida nii Euroopas kui ka sealt väljapoole? Ole teadlik ja vali korralik reisikindlustus!

Kuigi koroonaviirus pole kuhugi kadunud, oleme õppinud aja jooksul sellega paremini kohanema. Paljude riikide valitsused on aru saanud, et piiride sulgemine ja karmid piirangud pole pikemas perspektiivis jätkusuutlikud. Tänu vaktsineerimise edenemisele on sel aastal reisimine kindlasti lihtsam, kui kahel eelneval aastal, kuid üsna sarnasena püsib see, et infot on palju ja see muutub sageli. Reisiportaal Trip.ee toob välja olulisima, millega tasub sel kevadel reisi planeerides arvestada.

Euroopa Liidus kehtivad reisimiseks ühtsed reeglid

Kuigi Euroopa Liit on püüdnud terve pandeemia vältel saavutada olukorda, kus liikmesriikidel oleksid võimalikult sarnased reisimist puudutavad reeglid, pole see poliitika kuni viimase ajani just liiga edukaks osutunud. Lõpuks jõuti kokkuleppele, mille kohaselt saavad vaktsineeritud reisijad alates 1. veebruarist 2022 ühenduse 27 riigis vabalt liikuda ilma täiendava testimisnõude ja karantiinita. Teisisõnu, piirangutevabaks reisimiseks peab olema esitada Euroopa Liidu digitaalne vaktsineerimissertifikaat. 

Vaktsineerimistõend loetakse kehtivaks, kui

  • vaktsineerimine on tehtud Euroopa Liidus aktsepteeritud vaktsiiniga vähemalt 14 päeva tagasi ja viimasest doosist ei ole möödunud rohkem kui 9 kuud või
  • on saadud tõhustusdoos või
  • on Covid-19 läbi põetud ja viimasest positiivsest testist on möödunud kuni 180 päeva.

Alla 12 aastastelt reisijatelt digisertifikaati ei nõuta. Digitaalse vaktsineerimistõendita reisijad võivad vajada kas enne reisi või kuni 24 tunni jooksul pärast saabumist tehtud PCR- või antigeeni kiirtesti.

Kuna Euroopa Liitu mittekuuluvad riigid enamasti järgivad EL-s kehtivaid reegleid, võib veidi üldistades öelda, et vaktsineeritud reisijad saavad Euroopas reisida ilma täiendavate piiranguteta. Teatavaks erandiks on Austria, kus nõutakse PCR testi ilma tõhustusdoosita ja osadelt viiruse läbipõdenud reisijatelt.

Austrias reisides tasub tähele panna ka seda, et kuigi üleriigilise nõudena 2G reegel, mis tähendab, et negatiivset testi ei aktsepteerita, enam ei rakendu, on teenindusäridel võimalus seda edasi rakendada. Osad Austria hotellid ongi teatanud, et nemad teenindavad ainult vaktsineeritud või Covid-19 hiljuti läbipõdenud inimesi.

Vaktsineerimistõendi kehtivusaeg Euroopa Liidus on 9 kuud

Euroopa Komisjoni otsusega kehtestati alates 1. veebruarist 2022 EL digitaalse vaktsineerimistõendi kehtivuseks 9 kuud (270 päeva) pärast esmast täisvaktsineerimist (2 doosi või Jansseni puhul 1 doos). Otsuse taga on see, et koroonavaktsiinide toimeaeg osutus oodatust lühemaks, lisaks tuli peale nakkav omikroni tüvi. Selleks, et koroonasertifikaat kehtivust ei kaotaks, on vajalik teha tõhustusdoos.

Tõhustusdoose tähistatakse koroonatõendil järgmiselt:

  • 3/3, kui tõhustusdoos järgneb esmasele 2 doosilisele vaktsiinile.
  • 2/1, kui tõhustusdoos järgneb 1 doosilisele vaktsiinile või ühele doosile 2 doosilisest vaktsiinist, mille on saanud Covid-19 läbipõdenud isik.

Tõhustusdoosi saanute EL digitaalsete vaktsineerimissertifikaatide aegumistähtaega pole piisavate teadusandmete puudumisel praegu sätestatud.

Vaktsineerimistõendi kehtivus võib olla veelgi lühem

Kuigi Euroopa Liidus loetakse vaktsineerimistõendi kehtivusajaks 9 kuud, kehtib see paljudes Euroopa riikides veelgi lühemalt, 3 kuni 7 kuuni. Nüüd võib tekkida küsimus, et kuidas saavad EL liikmesriigid oma reegleid kehtestada, kui ühenduse üleselt on kokku lepitud esmaste vaktsineerimistõendite kehtivusajaks 270 päeva?

Tegelikult siin vastuolu polegi. Asi lihtsalt selles, et kui EL liikmesriiki sisenemisel aktsepteeritakse koroonatõendi kehtivusajana 270 päeva, siis tõhustusdoosita reisijaid võivad oodata siseriiklikud piirangud, mida on kõikidel liikmesriikidel õigus täiendavalt kehtestada. EL riikide vaktsineerimistõendite kehtivusaja lühendamise põhitõukaja ongi riikide soov suunata oma kodanikke tõhustusdoosi saama. Seega tuleks üllatuste vältimiseks enne reisi veenduda, kaua sihtriigis vaktsineerimistõend kehtib. Või veelgi lihtsam – teha tõhustusdoos.

Kontrolli digilugu.ee üle oma vaktsineerimistõendi kehtivus

Enne reisile minekut tasub patsiendiportaalis digilugu.ee üle kontrollida oma vaktsineerimistõendi kehtivusaeg. Enne 21. oktoobrit 2021 Eestis loodud ja uuendamata Euroopa Liidu vaktsineerimistõendi tehniline kehtivus lõpeb kuus kuud pärast selle loomist. See tähendab, et reisimiseks peab patsiendiportaalis digilugu.ee looma uue vaktsineerimise tõendi, kuigi Eestis saab jätkata tõendite kasutamist, kui tõendit kontrollitakse teenuspakkuja juures kontroll.digilugu.ee kaudu.

Vaktsineerimistõendi kehtivus tasub üle vaadata ka kõigil tõhustusdoosi saanutel. Kuigi uus tõend on vaja luua igal juhul, tuleks neil, kes on reisile minemas vahetult pärast lisadoosi saamist, kaasa võtta nii vana kui uus vaktsineerimistõend, sest tõhustusdoosi tõend loetakse kehtivaks üldjuhul alles 14 päeva pärast selle saamist. Vana tõend uue loomisel kehtivust ei kaota.  

Siseriiklikud piirangud Euroopas on samm-sammult kadumas

Pea kõik Euroopa riigid on asunud siseriiklikke piiranguid leevendama, kuigi tempo on riigiti küllalt erinev. Kui Hispaania ja Itaalia loobusid välitingimustes maskikandmise nõudest, siis Skandinaavia, eesotsas Taaniga, on loobunud kõigist või peaaegu kõigist piirangutest. Samas, suund piirangute kaotamise suunas on kõikjal Euroopas. Loodetavasti on suvise reisihooaja alguseks piirangute teema vähemalt vaktsineeritute puhul üldse maas.

Päris kindel on see, et piirangute muutumise kohta tuleb veel mõnda aega pidevalt uudiseid. Neist olulisemaid leivad kajastamist reisiportaalis Trip.ee, enne reisi tasub vaadata ka reisitargalt.vm.ee ja reopen.europa.eu/et/ veebilehti.

Põhja-Aafrika turismiriigid on jälle avatud

Reisimiseks on taas avatud kaks populaarset Põhja-Aafrika turismiriiki Maroko ja Tuneesia. Vaktsineeritud reisijad saavad Tuneesiasse ilma täiendavate nõueteta, vaktsineerimata reisijatel on vajalik reisieelne PCR või antigeeni test. Marokosse saab ainult vaktsineerimistõendi ja reisieelse negatiivse PCR testiga, mis pole tehtud varem, kui 48 h enne reisi algust.

Aasia ja Austraalia avanevad

Kaks aastat üsna suletud olnud Aasia riigid on üksteise järel reisimiseks, kas avanenud või peagi avanemas. Välisturistid on jälle teretulnud ka Austraalias, kuhu saamisega oli piisavalt probleeme ka riigi oma kodanikel. Lennuühendused Aasiasse ja Austraaliasse on siiski alles taastumisfaasis.
Aasias reisides tasub vaktsineerimistõendit omada väljatrükitud kujul, sest erinevalt Euroopast eelistatakse Aasias ja transiitlennujaamades ikka paberil tõendit.

Tai

Vaktsineerituna saab Taisse reisida ühes piirkonnas teatud aja püsimist ja regulaarset testimist nõudvate Sandbox programmide raames või lihtsustatud korras sisenemist võimaldava Test&Go skeemiga. 

Teised Kagu-Aasia riigid

Alates novembrist on reisimiseks avatud Kambodža, alates 10. veebruarist saab reisida Filipiinidele. Märtsis on lootust nii Vietnami kui Malaisia avanemisele, ilmselt ei lähe väga kaua, kui taas saab reisida ka Singapuri. 

India

Indiasse reisimine on alates 14. veebruarist veelgi lihtsam. Vaktsineerimistõendi olemasolul testimist enam ei nõuta. Küll aga võivad reeglid osariigiti erineda.

Austraalia

Alates 21. veebruarist on võimalik jälle Austraaliasse reisida. Sisenemisnõueteks on lõpetatud vaktsineerimiskuur ja kuni 72 h enne reisi algust tehtud negatiivne PCR test või kuni 24 h enne reisi algust tehtud negatiivne antigeeni kiirtest. Karantiini pole, kuid osariigiti võivad kehtida erinevad sisenemistingimused.

Põhja- ja Lõuna-Ameerika

Suurem osa riike on reisimiseks avatud, kuid piirangud varieeruvad. Mehhikosse, Dominikaani Vabariiki, Kolumbiasse ja Costa Ricasse saab reisida ilma testimisnõudeta, kuid Costa Ricas on vaktsineerimistõend vajalik nii hotellides, söögikohtades kui tuuridel.

Korraliku kindlustusega on reis muretu!

1. Sõlmi reisikindlustus varakult 
Osta reisikindlustuse kohe kui reisikuupäevad on paigas, sest kindlustus võib kehtima hakata kuni 4 päeva peale kindlustuse sõlmimist. Koheselt kindlustades oled kaitstud juba enne reisi algust.

2. Meditsiiniabi summa vali võimalikult kõrge
Valitav meditsiiniabi summa võiks katta nii kõige kallimad ravikulud kui hädavajalikud transpordikulud. 

3. Lähtu IIZI soovitusest
Meil on põhjalik ülevaade kindlustuspakkumistest, mille seast valime Sulle sobivaima arvestades tänast koroonaolukorda ja Sinu reisi eripära.

Vali omale sobivaim reisikindlustus SIIT!