Patsiendikindlustus raputas 2024. aastal tervishoiusektorit

10. jaanuar 20253 minut(it) lugemist
Patsiendikindlustus raputas 2024. aastal tervishoiusektorit

Möödunud aasta lõpus jõustunud tervishoiuteenuse osutaja kohustusliku vastutuskindlustuse seadus tõi kaasa märkimisväärse muutuse tervishoiuteenuste õiguslikus raamistikus. 

2024. aasta tõi tervishoiusektorile märkimisväärse muutusejõustus kohustuslik patsiendikindlustuse seadus. Kuigi suurem osa teenuseosutajatest on seadusest tuleneva nõude täitnud, näitavad Terviseameti registri andmed, et ca 10% osutajatest ei ole veel kindlustuslepingut sõlminud. Milliseid väljakutseid tõi patsiendikindlustus tervishoiusektorisse ning mida võime oodata alanud 2025. aastast? Kommentaare jagavad WIDENi kindlustusõiguse vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik ja IIZI tootearendusjuht Diore Arovald. 

Tagasivaade aastasse 2024

Monopol kindlustusturul 

„Ei ole kahtlustki, et kindlustusmaaklerina peame oluliseks, et saaksime kliendile vähemalt kolm alternatiivset pakkumist teha, kuid kahjuks turuolukord seda ei võimaldanud,“ tunnistab IIZI tootearendusjuht Diore Arovald. Kuigi esialgu räägiti turul mitmest potentsiaalsest kindlustusandjast, siis seaduse rakendumise järel jäi turule vaid üks pakkuja. 

Viimasel hetkel maaklerettevõtete lisandumine tõi hetkeks lootust, kuid selgus, et uute turuosaliste täpne fookus ja valmisolek ei olnud siiski piisavad. Tekkinud olukord jättis nii teenuseosutajad kui ka maaklerid keerulisse seisu, kus konkurentsi ja valikuvõimaluste puudumine oli märkimisväärne väljakutse. 

Hinnastamine tekitas küsimusi  

Mitmed teenuseosutajad tundsid, et kindlustusmakse kujundamisel ei arvestatud nende ettevõtete individuaalseid riske piisavalt. Patsiendikindlustuse hinnastamise aluseks on peamiselt tegevusala, käive, töötajate ja patsientide arv ning omavastutus. Kindlustusandja vaatest mõjutasid hinnakujundust ka puuduv kahjupraktika, riski võtmine 10 aastaks aga ka kahjukäsitluse ülesehitamise kulukus. „Aitasime klientidel pakkumiste tagamaid mõista, tegime vajadusel muudatusi ja otsisime võimalusi pakkumiste optimeerimiseks,“ lisab Arovald. 

Pea iga neljas tervishoiuteenuse osutaja sõlmis lepingu IIZI vahendusel 

„Hea meel on tõdeda, et sõlmitud lepingutest pea iga neljas on sõlmitud IIZI vahendusel,samuti olime kaasatud  Eesti suurhaiglate riigihankemenetlustesse, mis kinnitab kindlustusmaakleri rolli usaldusväärse partnerina tervishoiusektoris,“ nendib Arovald

IIZI tootearendusjuht Diore Arovald_Patsiendikindlustus
IIZI tootearendusjuht Diore Arovald

Meil on tugev positsioon läbirääkimistel alternatiivsete lahenduste otsingutel ning ühtlasi annab see olulise eelise järgmiseks perioodiks, sest nii saame parimal võimalikul viisil oma klientide eest seista. 

Mis toimub aastal 2025?

Tekkiv kahjupraktika võib tuua muudatusi nii seaduses kui hüvitispiirides 

Kindlustusõiguse vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik tõi näite Soome patsiendikindlustuse süsteemist, kus aastas registreeritakse umbes 9000 ravivea nõuet. Eesti tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjonis vaadati aastas läbi suurusjärgus 200 kaebust. „Kuigi rahvaarv naaberriigis 4,2 korda suurem kui meil, siis kas ravivigu esineb seal meist 10 korda enam? Ei, pigem on seni raviveast teatamata jäetud, mida ilmselt uus seadus muudab.

Möödunud aasta lõpus jõudis meediasse ka esimene ulatuslik ravijuhtum, kus 20 patsienti nakatusid silmasisese süsti tagajärjel silmapõletikku. Kui selgub, et tegemist on kindlustusjuhtumiga, siis tekib kindlustusandjal vastutuskindlustuse lepingu alusel kohustus tekkinud kahjud hüvitada. 

Turul on järgmise perioodi osas kindlasti oluliselt rohkem teadmisi, sest esimesel aastal kujuneb välja kahjujuhtumite praktika, mis loob tugeva aluse täpsemaks kahjude prognoosimiseks ja kindlustusmaksete arvutamiseks. 

Konkurentsi lisandumine 

Kui 2025. aastal lisanduvad patsiendikindlustuse turule uued kindlustusandjad, võib kaasa tuua läbipaistvama hinnastamise ja madalamad hinnad. Kindlustusmaakler saab siin mängida võtmerolli, pakkudes klientidele sõltumatut nõustamist ja kõiki turul olevaid võimalusi. 

„11 aastat ette valmistatud, suurte vaidluste ja vastuseisu kiuste jõustunud patsiendikindlustus parandab kindlasti patsientide ja arstide olukorda. Samuti usun, et alanud aastal tekib kindlustuse osas ka suurem konkurents,“ lisab kindlustusõiguse vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik.